Categories
AAC

Kontrakt AAC-owy

Kontrakt miedzy użytkownikiem AAC, a partnerem komunikacyjnym potrzebny jest do tego aby ustalić reguły działania. Wiadomo, że moje dziecko zwykle wybiera do zabawy to co lubi czyli np. zabawy w wodzie więc aby bez buntu “przemycić” to co na dany dzień zaplanowałam lub przygotowałam zawieramy umowę : jedna zabawę wybiera Filip a druga ja.. Od razu uczymy dziecka naprzemienności i jest to też doskonała forma do nauki rzeczy nowych, których dziecko nie zna.

Categories
Basic Info

Coś o nas

Filip urodził się z Zespołem Angelmana. Dziś już ma 8 lat. Jest dzieckiem niezwykle pogodnym, ciekawym świata i bardzo ruchliwym. Podobnie jak ja nienawidzi nudy! Niestety opóźnienie psycho-ruchowe, padaczka, duża wada wzroku i bardzo krótka koncentracja nie pomagają w zdobywaniu nowych umiejętności. Jednym z podstawowych problemów jest brak mowy choć tak dużo chciałby powiedzieć. Każdego dnia uczymy się siebie nawzajem i próbujemy wypracować system komunikacji alternatywnej aby móc się porozumiewać. Mimo ograniczeń staramy się wspólnie odkrywać świat, bawić się podobnie do zdrowych dzieci a najważniejsze stawiać sobie wciąż nowe, ambitne cele. I choć czasami nie jest łatwo, to ja matka z nadzieją głęboko wierzę, że przy odrobinie wysiłku można “zdobywać góry” pod warunkiem że mamy chęci i trochę czasu!

W czasie pandemii, kiedy w domu wraz z moim synem realizowaliśmy podstawę programową dzieliłam się z innymi od czasu do czasu naszymi pomysłami . Przyznam, że miłe słowa dawały ogromną motywację do dalszej pracy i uruchamiały wyobraźnię. Teraz mamy ogromną nadzieję, że będziemy inspiracją dla wielu Rodziców, Terapeutów, Opiekunów. W naszym “Anielskim Życiu” nie zawsze jest fantastycznie, ale z pewnością ciągle dzieją się nowe cuda!